Suwarov. Söndag 4 Sep 20112011-09-05
Suvorov
Kärt barn har många stavningar.
Vi anlände lördag kväll till atollen. I mörker. Men vi går inte in i en atoll med massa rev och korallhuvuden i mörker.
Så vi seglade runt i 10 timmar och njöt av utsikten – svart mörker, kuling, 4-5 m vågor.
Resan startade måndag eftermiddag från Bora-Bora i trevligt tempo. Men, sista tre dygnen hade vi kuling och 4-5 m vågor. Jobbigt.
Tyvärr kunde vi konstatera att roderreparationen i Raiatea inte var ok. Axellagringen är inte ok och det är ett glapp på 3-4 mm i lagret och rodrets undre del kan röra sig (vifta) ca 4-5 cm. Det här gör att båten rycker fram och tillbaka sidledes några cm 2 ggr per sekund. Det känns som båten vinglar fram i en blixtsnabb zig-zag. Det här måste självklart repareras. Vi håller på att undersöka olika options – flyga ner reparatören från Raiatea, gå 300 nm extra till Fiji som har bra varvsmöjlighet eller flyga in en reparatör från NZ.
Söndag morgon smyger vi i alla fall in i atollen och hittar en ankringsvik i lä.
Ön är en riktig Robinson Crouse ö. Kristallklart vatten. Man ser utan problem 15 ner. Ankringen kan vara lite trixig – det finns gott om korallhuvuden här och många har rapporterat problem med att få upp ankaret. Ön erbjuder skyddad ankring vid nordliga vindar till ostliga. Vrider vinden till SO, är det bara att ge sig av.
Vi har gott om hajar som cirklar runt båten, men det är svartfenad revhaj som påstås vara snäll (?) och inte så hungrig.
Efter att ha samlat mod, dyker jag och kollar hur det ser ut vid roderlagringen – inte bra.
Prognosen säger N-No vindar under måndag till onsdag em. Så det blir den tiden vi stannar här. I morgon åker vi in till ön och hälsar på ö-vaktaren. Det här är ett naturreservat – en riktig paradisö.
/Christer